Począwszy od 4 maja wystartował program szczepień w miejscu pracy przeciwko COVID-19. Oznacza to, że od tej pory firmy mogą rozważyć wprowadzenie programów szczepień do wewnętrznych polityk profilaktyki COVID-19 lub jako jeden z benefitów oferowanych pracownikom.
W ostatnich dniach kwietnia rząd opublikował oficjalne wytyczne dotyczące funkcjonowania wewnętrznych programów szczepień. Co zatem należy wiedzieć, aby przygotować się do wdrożenia takiego programu w firmie?
W programie może brać udział nie tylko pojedynczy pracodawca, ale także grupy pracodawców (grupy kapitałowe, podwykonawcy lub pracodawcy według lokalizacji, np. zajmujący jeden biurowiec), a także uczelnie, samorządy zawodowe (np. adwokackie) i organizacje branżowe. Może mieć to istotne znaczenie, biorąc pod uwagę dolną granicę chętnych do zaszczepienia, aby możliwa była realizacja tego programu, o czym szerzej poniżej.
Aby zapisać się do programu szczepień i go zorganizować, zainteresowany podmiot musi nawiązać kontakt z praktykującym lekarzem lub placówką medyczną, która prowadzi punkt szczepień i ma doświadczenie w przeprowadzaniu szczepień.
Ramy czasowe
Program zostanie uruchomiony w maju na zasadzie próbnej. W maju i czerwcu zainteresowane organizacje będą mogły do niego przystąpić, składając odpowiedni wniosek. Dziś, czyli 4 maja rusza przyjmowanie wniosków. Kolejność szczepień będzie zależała od kolejności składania wniosków i dostępności szczepionek. Dokładny harmonogram zostanie ustalony na późniejszym etapie.
Pracodawca we współpracy z wybranym podmiotem leczniczym powinien być w stanie zaszczepić wszystkie zgłoszone osoby w ciągu maksymalnie 5 dni – aby dotrzymać tego terminu, należy odpowiednio dostosować liczbę osób podlegających szczepieniu oraz podmiotów leczniczych, u których będą organizowane szczepienia.
Uczestnictwo w programie i główne założenia
Aby wziąć udział w programie, zainteresowany podmiot powinien złożyć wniosek za pośrednictwem e-formularza, dostępnego na stronach rządowych (link poniżej). Każdy podmiot będzie mógł złożyć jednorazowo jeden wniosek.
Aby skutecznie zgłosić się do programu, zainteresowany podmiot musi podać liczbę osób chętnych do zaszczepienia (minimum 300 osób bez górnej granicy chętnych). Jednak w przypadku dużych zapisów (powyżej 10 tys. osób) dostawa szczepionki może być podzielona na etapy.
Następujące osoby uprawnione mogą być zapisane przez zakład pracy:
Złożenie wniosku oznacza gotowość do zaszczepienia zapisanych pracowników we współpracy z wybraną placówką medyczną. Wniosek musi zawierać szczegółowe informacje na ten temat - konieczne jest uzyskanie zgody podmiotu leczniczego na taką współpracę. Wniosek powinien być złożony dopiero po uzgodnieniu logistyki szczepienia (np. miejsca szczepienia, jego przygotowania itp.). W przypadku dużej liczby zapisanych osób lub konieczności rozpoczęcia szczepień w kilku miejscach, w programie szczepień może uczestniczyć kilka placówek medycznych. W takim przypadku warunki współpracy powinny być uzgodnione indywidualnie przez podmioty uczestniczące, ale w e-formularzu należy zadeklarować tylko jeden wiodący podmiot leczniczy.
Ani pracodawcom, ani osobom podlegającym szczepieniom nie będzie oferowany wybór szczepionki, która ma być użyta.
Miejsce szczepienia
Szczepienia organizowane przez pracodawcę mogą być przeprowadzane w miejscu pracy lub poza nim, np. w placówce medycznej. W punktach szczepień organizowanych na terenie zakładu pracy należy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa dla COVID-19 (zakrycie ust i nosa, odpowiednie odstępy między pacjentami itp.). Kwalifikacja i szczepienie powinny być przeprowadzane w tym samym miejscu. W punkcie szczepień muszą być zachowane wymagane minimalne warunki bezpieczeństwa określone przez Główny Inspektorat Sanitarny i Ministerstwo Zdrowia.
Obowiązkowe czy dobrowolne?
Pracodawca nie może wymagać lub nakazać pracownikom, aby się zaszczepili. Ponadto obowiązujące przepisy nie przewidują czasu wolnego w przypadku szczepienia. Decyzja o udzieleniu czasu wolnego na samo szczepienie, jak i na ewentualną rekonwalescencję poszczepienną należy wyłącznie do pracodawcy. To samo dotyczy odpłatności za taką nieobecność. Biorąc jednak pod uwagę, że w interesie pracodawcy leży zaszczepienie jak największej liczby pracowników w celu zapewnienia ciągłości działalności, pracodawca może rozważyć udzielenie dnia wolnego z zachowaniem prawa do wynagrodzenia jako zachęty dla pracowników do poddania się szczepieniu.
Odpowiedzialność i obowiązki
Zasadniczo, odpowiedzialność w procesie szczepienia spoczywa na podmiocie leczniczym. Dlatego ważny jest wybór właściwego podmiotu. Podmiot leczniczy będzie odpowiedzialny za zorganizowanie niezbędnych zasobów do przeprowadzenia szczepień, zamówienie odpowiedniej liczby dawek, kwalifikację do szczepień, wykonanie szczepienia, przechowywanie szczepionek oraz sporządzenie dokumentacji medycznej.
Pracodawca będzie natomiast zobowiązany do:
Przydatne linki
E-formularz zgłoszeniowy można znaleźć pod tym linkiem: https://www.gov.pl/web/rcb/szczepieniawpracy
Tekst w języku angielskim można znaleźć po tym linkiem: https://www.mondaq.com/employee-rights-labour-relations/1064342/workplace-covid-19-vaccination-programme-has-been-launched-in-poland